Autor:Jarosław Gniadek; fot. Piotr Sumara
  04.03.2016 godz. 11:05  |   0

PGE Atom Trefl Sopot zdobył złoty medal

W finale Młodej Ligi Kobiet siatkarki PGE Atomu Trefla Sopot wygrały 3:1 (23:25, 28:26, 25:22, 25:22) z Budowlanymi Łódź. Sopocianki, prowadzone przez trenera Piotra Matelę, obroniły tytuł młodzieżowych mistrzyń Polski.

Finał Młodej Ligi Kobiet był bardzo emocjonującym, zaciętym spotkaniem, widowiskiem na wysokim poziomie. Obie drużyny przystąpiły do niego z ogromną determinacją i w pełni skoncentrowane. Od pierwszych piłek widać było, że tu nikt nie uzyska większej przewagi, nikt nie odpuści ani na moment. W pierwszym secie obie ekipy szły równo do stanu 15:15. Wtedy po asie serwisowym Magdaleny Wojtkiewicz i przedarciu się Martyny Grajber przez blok łodzianki uzyskały dwa „oczka” przewagi. Sopocianki walczyły zaciekle, ale do końca tej partii były o ten kroczek, dwa z tyłu.

Drugą partię lepiej rozpoczęły łodzianki. Po udanym bloku i po zepsutej zagrywce sopocianki Martyny Łukasik siatkarki trenera Bartłomieja Dąbrowskiego objęły prowadzenie 4:2. Za chwilę jednak na długo je straciły. Atomówki, m.in. dzięki blokom Marty Tucholskiej i Magdaleny Damaske, doprowadziły do remisu i uzyskały niewielką, jedno-, dwupunktową przewagę. Zwiększyły ją do czterech „oczek" (11:7) po dwóch nieodebranych serwisach Tucholskiej. Wkrótce jednak Budowlane zniwelowały straty (12:12), głównie za sprawą mocnych ataków Julii Twardowskiej. Atomówki ponownie „odjechały” po akcji Łucji Laskowskiej i bloku Damaske (16:13), lecz łodzianki nie odpuszczały i po błędach sopocianek znów dociągnęły do remisu, a atak Twardowskiej dał im nawet prowadzenie 17:16. Od tego momentu trwała ostra walka punkt za punkt. Budowlane miały trzy setbole, lecz od stanu 26:25 trzy kolejne punkty ugrały siatkarki trenera Piotra Mateli – po autowej zagrywce Aleksandry Gromadowskiej, po zablokowaniu Martyny Grajber i po autowym ataku Twardowskiej.

Trzeci set to ponownie dobra gra obu zespołów i zacięta rywalizacja non stop. Nikomu nie udawało się zdobyć większej przewagi, a prowadzenie często się zmieniało. Wyjątek stanowił sam początek tej części spotkania, gdy łodzianki zdystansowały rywalki na 3 „oczka", oraz sam koniec seta, kiedy to o trzy punkty więcej miały sopocianki (25:22).

Czwarta partia dla odmiany zaczęła się od dwu-, trzypunktowej przewagi sopocianek. Z chwilą, gdy Budowlane zniwelowały straty (9:9), ponownie rozgorzała walka o każdą piłkę. Znowu nikt nie był w stanie odskoczyć rywalkom. Na ogół to jednak minimalnie z przodu były Atomówki. Jednym z kluczowych zagrań okazał się serwis Moniki Fedusio na 23:20 dla PGE Atomu Trefla. Piłka zatańczyła na taśmie i spadła tuż za siatkę. Zresztą Fedusio wykonała dzisiaj kilka podobnych zagrywek.

Ostatnie dwa punkty, dające sopociankom zwycięstwo w secie i meczu finałowym, zdobyła świetnie atakująca Martyna Łukasik. Przyjmująca PGE Atomu Trefla została uznana za najlepszą zawodniczkę meczu (MVP). Sopocianki wybuchły radością i cały zespół, z rezerwowymi i sztabem szkoleniowym, ściskał się na boisku. Po kilkunastu minutach na podium zespół PGE Atomu Trefla odbierał złote medale młodzieżowych mistrzostw Polski z rąk prezesa PLPS Jacka Kasprzyka. Srebrne medale dla Budowlanych Łódź, a brązowe dla Legionovii Legionowo.